Saturday, 17 March 2012

Rancangan Mengajar (Tema:Hobi)

Rancangan mengajar
Nama kelas           : Qaseh Suci
Bilangan murid      : 20 0rang
Umur                     :5 tahun
Minggu & hari        : Selasa (minggu ke 9)
Tarikh                    :17 Julai 2012
Cadangan masa    : 40 minit
Tunjang utama       : Tunjang Komunikasi Bahasa Malaysia
Tunjang disepadukan:
1.     Tunjang Perkembangan Fizikal dan Estetika (Kreativiti)

Standard pembelajaran utama: BM 2.2.4 Bersoal jawab secara spontan.
Standard pembelajaran disepadukan:
1.    KTI 2.1.13 Menyanyi dengan gerakan.
2.    KTI 1.2.7 Menghasilkan karya mengikut kreativiti sendiri melalui pelbagai aktiviti menggambar (kolaj).
Objektif pembelajaran: Di akhir pengajaran, murid boleh:
      I.        Menjawab soalan yang diberikan oleh guru.
    II.        Menyanyi dengan gerakan dengan bimbingan guru.
   III.        Menghasilkan karya mengikut kreativiti sendiri
.
Pengetahuan sedia ada: Murid-murid sudah tahu hobi bermain basikal.
Penerapan nilai: Mendengar arahan dan bekerjasama
Alat bantu mengajar (ABM): kertas warna, gam,  kad manila, pen marker, kad imbasan, gambar bola.
Penerapan nilai: mendengar arahan dan bekerjasama
Kosa kata: bermain komputer, bermain bola sepak, bermain basikal, membaca buku.
Langkah/ masa
          Aktiviti guru
Aktiviti murid
Catatan
 Set induksi
   2 minit
-Guru masuk ke dalam kelas sambil  membawa laptop yang mengandungi video,yang berkaitan  dengan hobi iaitu, meyanyi ,bermain bola,membaca buku, bermain komputer.


-Guru menayangkan video kepada murid-murid


-Guru menayakan kepada murid apa yang mereka lihat di dalam video tersebut.

-Murid-murid terkejut dan tertanya-tanya dengan tindakan guru membawa laptop.










-Murid melihat guru memasang video


-Murid memberi tindakan yang      positif, apabila guru menayakan  soalan kepada mereka.
ABM:laptop
Objektif:
Nilai:bersabar
KBKK: menjana idea
Langkah 1
15 minit
-Guru menerangkan tema pada hari ini iaitu, hobi saya.
-Guru bersoal jawab dengan setiap murid apakah hobi mereka?
-Guru menerangkan empat jenis hobi yang akan dipelajari pada hari ini iaitu bermain bola sepak, bermain komputer, bermain basikal dan membaca buku.
-kemudian guru menunjukkan gambar hobi-hobi tersebut dan menerangkan dengan lebih jelas kepada murid-murid.
-Guru menyebut perkataan yang terdapat di kad imbasan dengan jelas kemudian meminta murid-murid mengikut menyebutnya bersama-sama guru.
-Guru menampal kad manila yang mengandungi lirik lagu hobi di papan putih.
-Guru terlebih dahulu akan membaca lirik dan membuat pergerakan mudah di hadapan murid-murid.
-Kemudian, guru meminta murid-murid membaca lirik bersama-sama dan membuat pergerakan mudah dengan bimbingan guru.
-Murid-murid menjawab soalan yang diberikan oleh guru.
-Muirid-murid mendengar dengan jelas penerangan yang diberikan oleh guru.
-Murid-murid melihat gambar hobi di kad imbasan yang ditunjukkan oleh guru.
-Murid-murid mendengar guru menyebut perkataan yang terdapat di kad imbasan dan mengikut menyebutnya bersama-sama guru.
-Murid-murid mendengar arahan guru, kemudian mengikut guru mebaca lirik dan membuat pergerakan sambil mengulang-ulang lirik lagu dengan gembira.

ABM: kad manila, kad imbasan perkataan dan gambar hobi.
Objektif: (i) (ii)
Nilai: mendengar arahan
KBKK: Menjana idea
Langkah 2
20 minit
-Guru memberi arahan mudah kepada murid-murid seperti meminta murid-murid duduk di tempat masing-masing.
-Guru menerangkan aktiviti yang akan dijalankan pada hari ini iaitu ‘go go kolaj’.
-Guru membuat demonstrasi tentang cara-cara untuk bermain aktiviti ‘go go kolaj’.
-Guru membahagikan murid-murid kepada lima kumpulan.
-Guru memberi bahan seperti gam, kertas warna dan gambar bola.
-Murid-murid mendengar dengan jelas arahan dan  penerangan guru.
-Murid-murid melihat dengan teliti demonstrasi yang ditunjukkan oleh guru.
-Murid-murid berkumpul dalam kumpulan yang telah dibahagikan oleh guru dan bermain dengan gembira.


ABM:
Objektif: (iii)
Nilai: bekerjasama dan mendengar arahan
KBKK: membanding dan membezakan

Penutup
3 minit
-Guru bersoal jawab dengan murid-murid mengenai pengajaran dan pembelajaran pada hari ini.
-Guru menunjuk cara membuat lembaran kerja kepada murid-murid.
-Guru memberi lembaran kerja kepada murid-murid untuk disiapkan di rumah.
-Guru meminta murid-murid membaca doa sebelum pulang.
-Murid-murid menjawab setiap soalan yang diajukan oleh guru dengan betul.
-Murid-murid melihat cara membuat lembaran kerja yang ditunjukkan oleh guru.
-Murid-murid menerima lembaran kerja untuk dibuat di rumah oleh guru.
-Murid-murid membaca doa sebelum pulang.
ABM: lembaran kerja
Objektif:
(i)
Nilai: mendengar arahan
KBKK: menjana idea

No comments:

Post a Comment

Followers